Ezoteric
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Popas pentru Suflet...

2 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Popas pentru Suflet... Empty Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Lun Feb 09, 2009 6:44 pm

Celor ce au pierdut prea devreme un suflet drag…


"Ca veterinar, am fost chemat sa consult un caine in varsta de zece ani, numit Belker. Stapanii cainelui, Ron, sotia sa Lisa si fiul lor Shane erau foarte atasati de Belker si sperau intr-un miracol.

L-am consultat pe Belker si am descoperit ca avea sa moara de cancer. Am spus familiei ca nu se poate face nimic pentru Belker si m-am oferit sa execut procedura de eutanasie a batranului catel la ei acasa.

In timp ce stabileam urmatorii pasi, Ron si Lisa mi-au spus ca, dupa parerea lor, ar fi bine ca fiul lor de 6 ani, Shane, sa urmareasca procedura. Ei credeau ca Shane ar putea sa invete ceva din aceasta experienta.

In urmatoarea zi, am simtit familiarul nod in gat atunci cand familia lui Belker l-a inconjurat. Shane parea atat de calm, mangaind batranul caine pentru ultima data, incat m-am intrebat daca intelegea ce se petrece. In decursul a cateva minute, Belker s-a stins in liniste.

Micutul baiat a parut sa accepte trecerea lui Belker fara vreun pic de dificultate sau confuzie. Am stat cu totii pentru o vreme, impreuna, dupa moartea lui Belker, comentand cu glas tare tristul fapt ca vietile animalelor sunt mai scurte decat cele ale oamenilor. Shane, care ascultase in liniste, a spus cu glasul lui subtire:

- Eu stiu de ce.

Speriati, ne-am intors cu totii spre el. Cuvintele pe care le-a rostit in urmatorul moment m-au uimit. Nu auzisem niciodata o explicatie mai alinatoare.

El a spus:

- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa?

Copilul de sase ani a continuat:

- Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…"
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Mier Feb 11, 2009 12:24 am

Povestea clopoteilor de vant Popas pentru Suflet... Clopotei_de_vant


"Se povesteste ca odata, demult, traia retras in muntii din China un maestru.

Era vesel tot timpul, le zambea tuturor celor care ii ieseau in cale. Unul dintre elevii lui, curios fiind sa afle cum de maestrul este tot timpul fericit, l-a intrebat intr-o zi:

- Maestre, de unde acest zambet continuu pe chipul tau?
- De la clopoteii de vant, raspunse maestrul.
- Cum asa?
- De fiecare data cand suna clopoteii de argint de la poarta mea, ma cuprinde o bucurie fara margini! Inseamna ca vine cineva… Si sosirea cuiva, fie si doar a vantului, ma umple de fiecare data de fericire…

Gandind ca ar avea in ei ceva magic, intr-o noapte elevul hotari sa fure clopoteii. Ii duse in casa lui, ii aseza la poarta si astepta ca miracolul sa se produca. Dar nu simti nimic cand acestia sunara… Ba mai mult, dupa o saptamana sunetul clopoteilor incepu sa il enerveze din cale afara!

Cand totul deveni insuportabil, cuprins de remuscari, se duse inapoi la maestrul sau sa-i inapoieze clopoteii. Isi ceru de nenumarate ori iertare, si cand fu sigur ca maesrul l-a iertat, ii puse intrebarea care il framanta:

- De ce la mine nu se intampla nimic atunci cand suna clopoteii? De ce nu apare bucuria pe care o vad la tine?
- Dragul meu, ii raspunse maestrul, unde ai asezat tu clopteii?
- La poarta casei mele, maestre!
- Ei, vezi? Trebuia sa-i asezi la poarta sufletului tau… "
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Joi Feb 12, 2009 1:23 am

Ce daruri accepti?

"Langa Tokio traia un vestit razboinic Samurai, care a decis sa-i indrume pe cei tineri in budismul Zen. Se spune ca in ciuda varstei inaintate, el putea infrange orice adversar.

Intr-o dupa-amiaza, un luptator - cunoscut pentru lipsa lui de scrupule - a ajuns in localitatea unde traia batranul Samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca la lupta, astepta pana cand adversarul facea prima miscare si apoi contraataca cu viteza.

Tanarul luptator nu pierduse inca nici o lupta. Auzind de reputatia Samuraiului, a decis sa-l invinga pentru a-si mari faima.

Toti studentii erau impotriva luptei, dar batranul Samurai a acceptat provocarea. S-au adunat toti in piata din centrul orasului, iar tanarul a inceput sa-l insulte pe Samurai. A aruncat cateva pietre in directia lui, l-a scuipat in fata, i-a aruncat toate insultele ce exista sub soare, i-a insultat pana si pe stramosii sai.

Timp de cateva ore, a facut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar batranul ramanea impasibil. La sfarsitul dupa-amiezii, simtindu-se obosit si umilit, razboinicul a abandonat si a plecat.

Deceptionati de faptul ca maestrul primise atat de multe insulte si provocari, studentii l-au intrebat:

- Cum ai putut rabda atat de multa umilinta? De ce nu ti-ai folosit spada, chiar daca stiai ca ai fi pierdut, in loc sa-ti expui lasitatea in fata tuturor?

- Daca cineva vine la tine cu un dar si tu nu il primesti, cui apartine darul? intreba Samuraiul.

-Celui care ti l-a oferit, replica unul dintre discipoli.

- La fel si cu orice manie, insulta sau invidie, spuse maestrul. Cand nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a purtat.

In viata de zi cu zi sunt nenumarate situatiile in care ne trezim prinsi fara sa vrem in tot felul de situatii nedorite.

Fiecare clipa isi are darul ei. Unele daruri ne sunt de folos, altele ne incurca. Totul depinde de noi. Putem alege sa acceptam orice dar si sa ne lasam atrasi in jocul altora, sau sa fim selectivi… si sa acceptam doar acele daruri care ne ajuta in cresterea noastra. "
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Sam Feb 14, 2009 11:08 am

Popas pentru Suflet... 00vY030xD4k
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Sam Feb 21, 2009 1:24 am

Cine moare?



"Moare cate putin cine se transforma in sclavul obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu risca sa construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu oamenii pe care nu-i cunoaste.

Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru. Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa staluceasca, oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii.

Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este nefericit in lucrul sau; cine nu risca certul pentru incert pentru a-si indeplini un vis; cine nu-si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile"responsabile".

Moare cate putin cine nu calatoreste; cine nu citeste; cine nu asculta muzica; cine nu cauta harul din el insusi. Moare cate putin cine-si distruge dragostea; cine nu se lasa ajutat. Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si de mila si detestand ploaia care nu mai inceteaza. Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte de a-l fi inceput; cine nu intreaba de frica sa nu se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca cunoaste intrebarea.

Evitam moartea cate putin, amintindu-neintotdeauna ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare decat simplul fapt de a respira. Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim ofericire splendida.

Totul depinde de cum o traim...

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli,inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca vafi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, furao sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simtifoame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi..."


Pablo Neruda
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Sam Feb 28, 2009 8:58 am

"What is essential is invisible to the eyes."

Popas pentru Suflet... Cierralosojosfd7
Popas pentru Suflet... Elprincipito
Popas pentru Suflet... Princ
Popas pentru Suflet... Principito
Popas pentru Suflet... Principitito1
Popas pentru Suflet... Principito_oukalele
Popas pentru Suflet... Elprincipito

Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Lara Sam Feb 28, 2009 9:28 am

A!Micul print!Frumoasa poveste si cu atatea intelesuri!capitolul meu preferat e cel in care discuta cu Vulpea,capitolul XXII.Merita citita povestea,chiar si daca suntem oameni mari.de fapt,e pentru sufletul nostru scrisa.
Cine se ambitioneaza,o poate gasi aici:

http://agonia.ro/index.php/prose/149830
Eu cred ca nu e timp pierdut cititul ei.Aveam mai demult o adresa unde erau si desenele originale ale cartii,dar se pare ca nu mai exista .
Lara
Lara
Administrator
Administrator

feminin
Taur Numarul mesajelor : 2076
Reputatie : 91
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Dum Mar 01, 2009 6:33 pm

Popas pentru Suflet... 5z4DlZE0VU
Popas pentru Suflet... AQefZJwr4t
Popas pentru Suflet... MahkCOndIP
Popas pentru Suflet... 8_G6zYwFF0
Popas pentru Suflet... U8tp3-W_OF
Popas pentru Suflet... D83TY_Qego

Popas pentru Suflet... 5z4DlZE0VU
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Mier Mar 04, 2009 3:11 am

Popas pentru Suflet... Coracao_5xk
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Vin Mar 06, 2009 12:16 am

Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Dum Mar 08, 2009 5:17 pm

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

If one day you feel like crying,
call me.
I dont promise that I will make you laugh,
but I can cry with you.
If one day you want to run away,
dont be afraid to call me.
I dont promise to ask you to stop,
but I can run with you.
If one day you dont want to listen to anyone,
call me.
I promise to be there for you, but also promise to remain quiet.
But one day if you call,
and there is no anwser,
come fast to see me.....perrhaps I need you!

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Popas pentru Suflet... 151

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Send this to all your friends, no matter how often you talk,
or how close you are,
and send it to the person who sent it to you.

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Popas pentru Suflet... 55

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Let old friends know you haven't forgotten them, and tell new friends you never will.

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Popas pentru Suflet... 178

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Remember.....
everyone needs a friend.

Don't ever leave the one you love, for the one you like.....
Because the one you like, will leave you for the one they love!

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Popas pentru Suflet... 165

Popas pentru Suflet... 132

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

If you get this, it means the person who sent it truly cares!
What would I do without you my friend?

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh

Popas pentru Suflet... 1303935h4zxidt2vy

Popas pentru Suflet... Zrhu54-ZDh
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Sam Mar 14, 2009 8:36 pm

Si paianjenii plang...

"O poveste cum n-a mai fost. Interzisa, plina de pasiune, de retineri, de trairi ascunse, de vorbe nespuse, povestea lor nu are un final fericit. Finalul povestii, tot ce ramane dintr-o pasiune nebuna, plina de trairi de exceptie, ei bine, da, finalul este povestea insasi.
Canoanele vietii moderne, ale religiei si sistemul de valori, modern dar inchistat totusi in trecut, au impiedicat o continuare de vis a unei relatii incredibile intre doi oameni, care s-au iubit asa cum doar in basme se intampla.
Prin ce iese in evidenta aceasta poveste? Dincolo de faptul ca tot ce s-a intamplat este trist si dramatic, a existat o magie, o vraja nevazuta, ce i-a legat, si ii va lega si dincolo de moarte...
Poate ca se putea sfarsi cu happy end, dar atunci nu ar mai fi fost magie, ar fi fost doar o poveste ordinara, a doi oameni ce s-au iubit pana la adanci batraneti. Cunoastem cu totii legenda fructului oprit, a iubirii interzise, si totusi, dincolo de lacrimi si strangeri de mana furate, dincolo de pasiunea nebuna si scene de dragoste nebunesti, baza acestei relatii a fost, este si va fi ciocnirea intamplatoare a doua suflete pereche.
Un Big Bang al iubirii, neprevazut si fara o data precisa, violent ca o ciocnire a lumilor, cu o brutala trezire la realitate, a umplut, paradox de dragoste si suferinta, momentele unei povesti scrise cu cerneala stoarsa din suflete ranite.

E o poveste adevarata, despre El si Ea, fara siropuri, fara exagerari, o dragoste reala, cu mesaje dureroase, trairi spuse si nespuse, si care, poate, intr-o alta viata, ar fi putut fi altfel.



Ar fi putut fi o poveste tesuta cu matase alba, depanata la colturi de paianjenii lumii, fara lacrimi, doar cu extaz si fericire.



Dar acum paianjenii plang... Totul plange. Plang si El si Ea." (ICE)

Popas pentru Suflet... 000l052Bl-g
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Sam Mar 21, 2009 11:17 am

Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Sam Mar 28, 2009 3:49 pm

Taximetristul anonim


Popas pentru Suflet... Taxidriver


"Acu douazeci de ani lucram ca taximetrist sa ma intretin…
Cand am ajuns la 2:30 AM, cladirea era acoperita in intuneric, cu exceptia unei singure lumini la parterul unei ferestre…
In asemenea circumstante, multi taximetristi ar claxona o data sau de doua ori, ar astepta un minut si ar pleca.
Dar am vazut prea multi oameni saraci care depindeau de taxi ca fiind singurul lor mod de transport. Daca nu mi se parea un pericol, intotdeauna mergeam la usa.
Deci am mers si-am batut la usa. ” Doar un minut” raspunse o voce firava, a unei persoane mai in varsta.
Auzeam ceva tras de-a lungul pardoselii. Dupa o pauza lunga, usa s-a deschis. O femeie mica de statura, in jur de vreo 80 de ani statea in fata mea. Purta o rochie colorata si o palarie mare cu un material de catifea prins pe ea, ca o femeie dintr-un film din anii ‘40.
Langa ea avea o valiza mica de nailon. Apartamentul arata ca si cum nimeni n-a mai locuit acolo de ani de zile. Tot mobilierul era acoperit cu cearsafuri. Nu gaseai nici un ceas pe pereti, nici bibelori sau alte lucruri pe rafturi. Intr-un colt era un panou plin cu poze peste care era pus un suport de sticla.
“Ati putea sa imi duceti bagajul pana la masina?” intreba ea.
Am dus valiza la masina si m-am intors sa sa o ajut. Ea m-a luat de brat si am mers incet spre masina. A continuat sa-mi multumeasca pentru amabilitatea mea.
“Nu e mare lucru” I-am zis eu.
“Doar incerc sa-mi tratez pasagerii in felul in care as vrea ca mama mea sa fie tratata”
“Oh, sunteti un baiat asa de bun!” zise ea.
Cand am intrat in masina, mi-a dat o adresa, si apoi m-a intrebat:
“Ai putea sa conduci prin centrul orasului?”
“Nu este calea cea mai scurta” am raspuns rapid.
“Oh, nu conteza” spuse ea. “Nu ma grabesc. Eu acum merg spre ospiciu…”.
M-am uitat in oglinda retrovizoare. Ochii ei erau scanteitori…
“Nu mi-a mai ramas nimeni din familie…” a continuat ea. “Doctorul spune ca nu mai am mult timp…”
In tacere am cautat ceasul de taxare si l-am oprit.
“Pe ce ruta ati vrea sa merg?” am intrebat.
Pentru urmatoarele doua ore am condus prin oras. Mi-a aratat cladirea unde odata ea lucrase ca operator pe lift. Am condus prin cartierul unde ea si sotul ei locuiau cand erau proaspat casatoriti. M-a dus in fata unui magazin cu mobila care odata fusese o sala de bal unde obisnuia sa mearga la dans pe vremea cand era fata. Cateodata ma ruga sa opresc in fata unor cladiri sau colturi de strada si statea acolo in intuneric, contempland in tacere.
Cum prima geana de soare se arata la orizont, mi-a spus dintr-odata: “Sunt obosita… Hai sa mergem.”
Am condus in tacere spre adresa pe care mi-o daduse. Era o cladire ieftina, o casa mica, cu un drum de parcare care trecea pe sub o portita. Doi oameni au venit spre taxi cum am ajuns acolo. Erau atenti si concentrati aspura fiecarei miscari pe care o facea femeia. Am deschis portbagajul si am dus micuta valiza pana la usa.
Femeia era deja asezata intr-un scaun cu rotile.
“Cat va datorez?”a intrebat, in timp ce-si cauta portmoneul.
“Nimic” am zis.
“Dar trebuie si tu sa te intretii.”
“Nu va faceti griji… sunt si alti pasageri” am raspuns.
Aproape fara sa ma gandesc m-am aplecat si am imbratisat-o. Ea m-a strans cu putere..
“Ai facut unei femei in varsta o bucurie” spuse ea. “Multumesc.”
I-am strans mana si am plecat in lumina diminetii.
In spatele meu, o usa se inchidea… Era sunetul de incheiere al unei vieti…
Nu am mai luat alti pasageri in tura aceea de lucru. Am condus pierdut in ganduri… Pentru tot restul zile de-abia am putut vorbi.
Ce ar fi fost daca femeia aceea ar fi dat peste un taximetrist manios, sau unul care ar fi fost nerabdator sa-si termine tura?…
Ce-ar fi fost daca as fi refuzat sa iau comanda, sau doar sa claxonez o data si apoi sa plec?…

Uitandu-ma in urma, nu cred ca am facut ceva mai important in intreaga mea viata."
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Dum Apr 12, 2009 1:03 am

Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Dum Apr 12, 2009 4:03 pm

Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Sam Apr 18, 2009 3:44 pm

Popas pentru Suflet... XUmF-188


"Chiar daca as vorbi in limbi omenesti si ingeresti, si n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval rasunator.



Si chiar daca as avea darul prorociei si as cunoaste toate tainele si toata stiinta, chiar daca as avea toata credinta incat sa mut si muntii, si n-as avea dragoste, nu sunt nimic.



Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si nu as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic.



Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu este invidioasa; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se aprinde de manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiure, ci se bucura de adevar, sufera toate, crede toate, nadajduieste toate, rabda toate.



Dragostea nu piere niciodata. Prorociile se vor sfarsi; limbile vor inceta; cunostinta va avea sfarsit.

Caci cunoastem in parte si prorocim in parte; dar cand va veni ce este desavarsit, acest in parte se va sfarsi.



Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil, gandeam ca un copil; cand am devenit matur, am terminat cu ce era copilaresc.

Acum vedem ca intr-o oglinda in chip intunecos, dar atunci vom vedea fata in fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste deplin, cum am fost cunoscut si eu pe deplin.


Acum, deci, raman aceste trei: credinta, nadejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea."


1 Corinteni 13 Noul Testament


Popas pentru Suflet... 00qF00h1ywn
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Vin Apr 24, 2009 8:39 pm

Candle of Love...


Popas pentru Suflet... BorderBlueGotasSpc
Popas pentru Suflet... _zp5KCFokQ
Popas pentru Suflet... BorderBlueGotasSpc

Few people come into our lives
and make everything shine,
but you're one of those
rare and splendid jewels
who makes the whole world bright.
When I was sad, you made me smile.
When I was alone and blue,
you were there for me,
and you made me feel strong enough
to accomplish anything.
Because I appreciate
the many things you do,
more than words could say,
I'm sending you the Candle of Love,
and hoping you receive
many blessings from above.

Popas pentru Suflet... Flame-03

Please send the candle of love
to someone who has touched your life,
and keep the flame of love burning bright.

Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Lun Mai 04, 2009 10:30 pm

Popas pentru Suflet... 00Ar00h1ywn

"Era odata un satuc care trecea printr-o perioada de mare seceta si fermierii erau ingrijorati pentru recoltele lor.
Dupa slujba de duminica i-au cerut sfatul preotului:" Trebuie sa facem ceva, nu are sens. Nu a mai plouat de mai bine de o luna. O sa ne pierdem recoltele." Preotul le-a raspuns :" Nu aveti decat sa va rugati cu credinta, o rugaciune fara credinta nu este cu adevarat o rugaciune." Fermierii s-au adunat de mai mult de doua ori pe zi pentru a se ruga si a cere venirea ploii. Duminica urmatoare s-au intors la preot."Parinte, nu a mers. Ne-am adunat in fiecare zi , ne-am rugat, dar tot nu a plouat."
Atunci preotul le-a zis:"V-ati rugat intr-adevar cu credinta?" Toti au raspuns afirmativ.
Preotul a adaugat :"Eu stiu ca nu v-ati rugat cu credinta, deoarece nici unul dintre voi nu si-a luat cu el umbrela."
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Mar Mai 05, 2009 9:37 pm

"Doi frati munceau impreuna in ferma familiei. Unul dintre ei era casatorit si avea familie numeroasa. Celalalt era singur. La sfarsitul fiecarei zile, fratii imparteau totul in mod egal.
Intr-o buna zi, fratele celibatar isi zise: ,,Nu cred ca e corect sa impartim castigul si produsele in mod egal, caci eu sunt singur si nu am nevoie de atat de mult,, Asa ca, in fiecare seara lua unul dintre sacii lui de grane din hambar si traversa campul dintre casele lor, punandu-l in patulul fratelui sau.
In acelasi timp, fratele casatorit isi zicea; ,,Nu e corect sa impartim in mod egal ce castigam, la urma urmei eu am sotie si copii care imi vor purta de grija in viitor. Dar fratele meu n-o sa aiba pe nimeni la batranete.,, Asa ca, in fiecare seara, lua unul dintre sacii lui de grane si-l ducea in hambarul fratelui sau.
Si astfel, ani de-a randul, amandoi fratii se minunau cum de nu scadea avutul niciunuia dintre ei, pana cand , intr-o noapte intunecata au dat unul peste celalalt. Lucrurile s-au lamurit in cele din urma, iar fratii si-au lasat sacii de pe umar si s-au imbratisat."

( Autor necunoscut din "Semintele cele multe ale semanatorului" de Brian CAVANAUGH )


Popas pentru Suflet... 00z400h1ywn
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Mar Mai 19, 2009 10:07 am

" Într-o zi un baietel s-a dus la scoala. Baietelul era mic, iar scoala era mare.
Într-o dimineata, profesoara le-a spus copiilor: “Astazi o sa facem un desen”. “Grozav”, a spus baietelul, caci îi placea foarte mult sa deseneze. Stia sa deseneze o multime de lucruri: lei si tigri, pui si vaci, trenulete si vapoare. Si si-a scos cutiuta cu creioane colorate si a început sa deseneze…
Dar profesoara a zis “Asteptati!”, “Nu începeti înca!”. Si a asteptat pâna când i s-a parut ca toti copiii sunt pregatiti. “Acum o sa desenam o floare”, a zis profesoara. “Grozav” s-a gândit baietelul, caci îi placea sa deseneze flori. Si a început sa deseneze. Dar profesoara le-a zis copiilor: “Asteptati, va voi arata eu cum sa colorati”. Si a desenat o floare rosie cu o tulpina verde. “Acum puteti începe!”, a zis profesoara. Baietelul a privit floarea profesoarei, apoi s-a uitat la floarea sa. A lui era mai frumoasa decât a profesoarei; dar n-a spus nimic. A întors doar pagina si a desenat o floare ca cea a profesoarei… Era rosie, cu o tulpina verde.
Într-o alta zi, profesoara le-a spus copiilor: „Astazi o sa facem ceva din argila”. „Grozav”, a spus baietelul, caci îi placea sa lucreze cu argila. Stia sa faca tot felul de lucruri din argila: Serpi si oameni de zapada, elefanti si camioane. Dar a asteptat pâna ce toti copiii au fost gata.
„Acum o sa facem o farfurie”, a zis profesoara. „Grozav”, s-a gândit baietelul caci îi placea sa faca farfurii de toate formele si marimile. Si a început sa faca farfurii .. .Dar profesoara le-a spus copiilor: „Asteptati, va arat eu cum se face!”. Si le-a aratat cum sa faca o farfurie adânca. „Asa! Acum puteti începe!”, a zis profesoara.
Baietelul s-a uitat la farfuria profesoarei .... Îi placea mai mult farfuria lui. Dar n-a spus nici un cuvânt. Si-a transformat farfuria lui într-o bila de argila din care a facut o farfurie adânca la fel ca cea facuta de profesoara.
Si foarte curând baietelul a învatat sa astepte si sa priveasca si sa faca lucruri ca cele facute de profesoara, si foarte curând n-a mai facut nimic de unul singur.
Si s-a întâmplat într-o zi ca baietelul si familia lui s-au mutat într-o alta casa, într-un alt oras. Scoala cea noua era si mai mare. Trebuia sa urce niste trepte înalte pâna ajungea în clasa lui.
În prima zi de scoala profesoara le-a zis copiilor: „Astazi o sa facem un desen!”.„Grozav”, a zis baietelul, si a asteptat sa-i spuna profesoara ce sa faca… Dar ea n-a zis nimic. S-a plimbat prin clasa. Când a ajuns lânga baietel i-a spus:
„Tu nu vrei sa desenezi?”.
„Ba da!”, a zis baietelul.„Ce desen facem?”.
„Nu stiu pâna nu-l faci” a zis profesoara.
„Cum sa-l fac?” zise baietelul
„Cum îti place tie!” raspunse ea
„Sa-l colorez cum vreau eu?” a mai întrebat baietelul
„Cum vrei tu!”, a fost raspunsul ei.„Daca toti veti face acelasi desen , si l-ati colora la fel cum sa stiu eu cine l-a facut?”
„Nu stiu!” zise baietelul si a desenat o floare rosie cu o tulpina verde."

Popas pentru Suflet... 00Lr00h1ywn
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Dum Mai 24, 2009 6:10 pm

Happiness is:
1. Falling in love.
2. Laughing so hard your face hurts.
3. A hot shower.
4. No lines at the supermarket.
5. A special glance.
6. Getting mail.
7. Taking a drive on a pretty road.
8. Hearing your favorite song on the radio.
9. Lying in bed listening to the rain outside.
10. Hot towels fresh out of the dryer.
11. Chocolate milkshake ... (or vanilla ... or strawberry!)
12. A bubble bath.
13. Giggling.
14. A good conversation.
15. The beach
16. Finding 20 bucks in your coat from last winter.
17. Laughing at yourself.
18. Eye contact with a hot member of the opposite sex , "or same ,")".
19. Midnight phone calls that last for hours.
20. Running through sprinklers.
21. Laughing for absolutely no reason at all.
22. Having someone tell you that you're beautiful/good looking.

Popas pentru Suflet... Coffeeandrain

23. Laughing at an inside joke.
24. Friends.
25. Accidentally overhearing someone say something nice about you.
26. Waking up and realizing you still have a few hours left to sleep.
27. Your first kiss (either the very first or with a new partner).
28. Making new friends or spending time with old ones.
29. Playing with a new puppy.
30. Having someone play with your hair.
31. Sweet dreams.
32. Hot chocolate.
33. Road trips with friends.
34. Swinging on swings.
35. Making eye contact with a cute stranger.
36. Making chocolate chip cookies (and eating them...!).
37. Having your friends send you homemade cookies.
38. Holding hands with someone you care about.
39. Running into an old friend and realizing that some things (good or bad) never change.
40. Watching the expression on someone's face as they open a much-desired present from you.
41. Watching the sunrise.
42. Getting out of bed every morning and being grateful for another beautiful day.
43. Knowing that somebody misses you.
44. Getting a hug from someone you care about deeply.
45. Knowing you've done the right thing, no matter what other people think.


Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Dum Iun 07, 2009 8:34 pm

Popas pentru Suflet... SADNESS
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Lun Iun 08, 2009 9:19 pm

Popas pentru Suflet... 11vqyw9
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Rozi Dum Iun 14, 2009 12:28 pm

Zambeste tuturor.
Construieste un album de familie.
Numara stelele. Imita o persoana pe care o iubesti.
Suna-ti prietenii. Spune-i cuiva Mi-e dor de tine!
Vorbeste cu Dumnezeu. Redevino copilul de altadata.
Sari coarda. Uita cuvantul ranchiuna. Spune DA.
Tine-ti promisiunile. Razi! Cere ajutor. Schimba-ti pieptanatura.
Alearga. Canta. Aminteste-ti de o aniversare. Ajuta un om sarac.
Termina un proiect. Gandeste! Iesi pentru a te distra. Ofera-te voluntar.
Rasfata-te intr-o baie cu spuma. Fa cuiva o favoare. Asculta cantecul greierilor.
Viseaza cu ochii deschisi. Inchide televizorul si vorbeste. Fii amabil!
Da-ti voie sa gresesti. Iarta! Multumeste-I lui Dumnezeu pentru soare.
Arata-ti deschis fericirea. Fa un cadou. Accepta un compliment. Priveste atent o floare.
Interzice-ti sa spui Nu pot! timp de o zi. Traieste-ti clipa! Continua o traditie
a familiei. Incepe o alta zi. Astazi nu iti face griji! Exerseaza curajul in lucrurile mici.
Ajuta un vecin la greu. Mangaie un copil care sufera. Asculta un prieten.
Priveste fotografiile vechi. Imagineaza-ti valurile marii. Joaca-te cu jucaria ta
preferata. Da-ti voie sa fii simpatic. Saluta-ti primul, noul vecin.
Fa pe cineva sa se simta bine-venit. Promite cuiva ca il vei ajuta.
Aminteste-ti ca nu esti singur. Lauda intreit o fapta buna.
Primeste in sufletul tau si in casa ta un catel de pe strada.
Hraneste-l! Vorbeste-i! Pastreaza-l!
Sterge lacrimile de pe un obraz.

Cumpara-ti o ciocolata.
Imparte-o cu un
pofticios. Fii iar
curios. Gaseste
un lucru nou,
ceva frumos,
ceva interesant.
Da-te in leagan.
Citeste o poveste.
Povesteste-o unui
copil. Scrie o poezie.
Daruieste-o jumatatii tale.
Stai drept. Sadeste un copac.
Multumeste-le celor de la care ai invatat.
Sadeste si tu un arbore al vietii, in inima si sufletul cuiva!
Rozi
Rozi
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 150
Reputatie : 4
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Popas pentru Suflet... Empty Re: Popas pentru Suflet...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum