Ezoteric
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gelozia

2 participanți

In jos

Gelozia Empty Gelozia

Mesaj Scris de Lara Lun Feb 02, 2009 10:01 pm

Ce este si din ce cauza apare?
Exista persoane mai mult sau mai putin geloase decat altele?Sunt convinsa ca da.
Are acest lucru vreo legatura cu propria personalitate?Probabil,dar eu cred ca nu-i atat de simplu un raspuns.Persoanele geloase s-au dovedit a fi cele care au probleme cu respectul fata de propria lor persoana,adica autostima.Ori lipsa acesteia,ori un prea plin,un soi de vanitate poate duce la gelozie.
Ce parere aveti?

Gelozia cred ca-si are rolul ei.Este o emotie umana care exista in fiecare dintre noi.Important ar fi sa o stim controla.Dar ca sa o controlam e nevoie sa o recunoastem mai intai.
Ce o face sa creasca in intensitate?O amenintare din exterior asupra unei relatii,de obicei.Apare atunci un amestec de emotii diferite,desigur,la fiecare persoana in parte:frica de a nu pierde,rusinea ca am putea fi considerati perdanti,tristetea ca ne simtim abandoanti si furia nascuta din frustrare.
Lara
Lara
Administrator
Administrator

feminin
Taur Numarul mesajelor : 2076
Reputatie : 91
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

Gelozia Empty Re: Gelozia

Mesaj Scris de Angi Sam Feb 14, 2009 12:20 pm

Gelozia este efectul neincrederii in noi insine. eu ,de exemplu,nu sufar de gelozie sau, mai bine spus, nu cred sa fi fost vreodata geloasa. Furioasa ,da.Furioasa pt. prostia sau inconstienta altuia.

Din aceasta categorie fac parte aceia care pe parcursul vietii ,dar mai ales in copilarie,au avut parte de nedreptati, au fost inselati sau abandonati.Ei se asteapta in continuare sa fie inselati sau parasiti, traind din aceasta cauza,constant,o stare de suspiciune.
Angi
Angi
Administrator
Administrator

feminin
Capricorn Numarul mesajelor : 1155
Varsta : 49
Location : Pe unde nu gandesti
Job/hobbies : Multe
Humor : Negru
Reputatie : 38
Data de inscriere : 22/11/2008

https://esoterism.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum