Ezoteric
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Evenimente

2 participanți

In jos

Evenimente Empty Evenimente

Mesaj Scris de Lara Lun Apr 13, 2009 11:31 am

Saptamana aceasta - pe 15 aprilie 2009 - va avea loc conjunctia perfecta dintre Marte si Uranus. Ea coincide si cu iesirea din mers retrograd a lui Venus din 17 aprilie 2009.
Conjunctia celor doua planete,Marte si Uranus,si-a facut insa simtita prezenta,dupa parerea mea,de cateva saptamani incoace prin tot felul de evenimente mai dure cum ar fi: cutremurul din Italia si evenimentele din Moldova.
Nu ma ocup cu previziunile ,dar cum viata mea si a celor din jur pare bulversata in ultimul timp ,din curiozitate,am stat si am analizat putin aspectele.(Ce inseamna si sa fac o micuta abstinenta de la etalari! big grin )
Venus retrograd in Pesti,pe gradul 29,grad karmic care ne cere reevaluarea relatiilor,iar conjunctia mai sus pomenita pe gradul 24,tot Pesti.
Sigur,nu doar aceste aspecte conteaza,insa la acestea m-am oprit eu.Cum eu obisnuiesc sa folosesc Oracolul Sabian, am corelat cele 2 grade cu acesta:


25 PESTI
PURIFICAREA PREOTIEI

Ai observat ca in momentele de emotie inalta, nevoile obisnuite ale corpului fizic tind sa dispara? Mirii in ziua nuntii, de pilda, adesea uita complet sa mai manince, fiindca fericirea si emotia momentului ii inalta mai presus de rutina zilelor comune. La fel, in momentele de criza, multi uita de foame si sete ca sa-si poata dirija toata energia catre rezolvarea crizei. Corpul bolnav isi pierde apetitul pentru a-si dirija toata energia spre propria vindecare. Acest fenomen este valorificat si in posturile religioase, in ideea purificarii omului pentru a lasa cale libera de actiune energiilor spirituale. Periodic simtim nevoia unei purificari fizice, morale si spirituale.

Mie imi este foarte clar mesajul:apare nevoia de purificare,si daca omul nu o poate face singur,prin post nu doar fizic,ci si psihic,de undeva apare si impunerea.Cred ca renuntarea nu se refera doar la hrana ci si la tot ceea ce ne tine pe loc:oameni ,relatii,situatii,obiceiuri,etc.Se cere o reevaluare,insa eu cred ca e vorba despre ceva care trebuie abordat sub un aspect constructiv si nu neaparat sub forma de distrugere,de rupere,de abandon.

Nu intamplator aceste aspecte au loc in preajma Pastelor.Poate ca este un moment bun pentru a ierta,pentru a intelege si a repara.


30 PESTI
O MAIESTUOASA FORMA DE STINCA, SEMANAND CU UN CHIP OMENESC, ESTE IDEALIZATA DE UN BAIAT CARE ISI FACE DIN EA IDEALUL SAU SUPERIOR SI, PE MASURA CE EL CRESTE, INCEPE SA ARATE CA EA

Poti gasi ca te apropii de imaginea pe care ti-ai imaginat-o si asta iti da un sentiment de mandrie,presupunand ca ti-ai imaginat ceva pozitiv.Meditatia asupra unui tel sau proiectarea unui ideal poate duce la realizarea lui efectiva;trebuie doar sa-ti fie clar ce doresti cu adevarat si s-ar putea sa obtii.Manifestare concreta a imaginilor ideale.
Negativ:A nu-ti fi deloc limpede cine esti sau poti fi,a deveni un ecran pentru proiectarea idealurilor altora.


Sanse ar fi se pare,insa depinde cum vom alege fiecare sa traim.
Poate ca zilele acestea ar trebui sa fim mai atenti la ceea ce vom face.


PS.Pun aceste interpretari intre ghilimele,deoarece traducerea nu-mi apartine.Mai pomenisem pe undeva despre Adi Mîndruta Tănăsescu.Eu am simbolistica gradelor sabiene in engleza,insa imi plac si folosesc traducerile lui Adi.
Lara
Lara
Administrator
Administrator

feminin
Taur Numarul mesajelor : 2076
Reputatie : 91
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

Evenimente Empty Re: Evenimente

Mesaj Scris de Angi Lun Apr 13, 2009 1:08 pm

Lara a scris:
Poate ca zilele acestea ar trebui sa fim mai atenti la ceea ce vom face.

referitor la asta,cristina demetrescu analizeaza astfel
Insa intre 12 si 17 aprilie, retrogradarea lui Venus in Pesti presupune evenimente ce vor solicita atentia umanitatii sau cel putin unui grup mare de oameni, chemati sa ajute semeni aflati in suferinta, sa se roage sau sa organizeze spectacole umanitare. O data cu tripla conjunctie in Pesti a lui Venus/Marte/Uranus la mijlocul lui aprilie 2009, se vor intensifica dramele emotionale, conjugale, iubirile imposibile, se va ajunge la situatii extreme, mai ales in acele cupluri in care au existat probleme. Persoanele cu un alt tip de orientare sexuala decat cea fireasca, care au facut din viata lor intima o taina, se vor trada si vor fi condamnati de catre unii pentru ceea ce sunt. In general iubirile interzise, chiar si cele extraconjugale, vor fi condamnate, caci in incercarea de a fi tainuite, un eveniment neasteptat poate da in vileag intreaga poveste.
si care intr-o anumita masura tot atentia la ce facem,la gesturi,reactii trebuie sa fie activa what
Angi
Angi
Administrator
Administrator

feminin
Capricorn Numarul mesajelor : 1155
Varsta : 49
Location : Pe unde nu gandesti
Job/hobbies : Multe
Humor : Negru
Reputatie : 38
Data de inscriere : 22/11/2008

https://esoterism.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evenimente Empty Re: Evenimente

Mesaj Scris de Lara Mar Apr 14, 2009 3:22 pm

Referitor la ruperea unor relatii,presupun,fiindca,daca este vorba despre aflarea unui adevar,eu asta o consider o binecuvantare,cu toate ca,de cele mai multe ori,durerea sufleteasca va fi la cote mari.
Lara
Lara
Administrator
Administrator

feminin
Taur Numarul mesajelor : 2076
Reputatie : 91
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

Evenimente Empty Re: Evenimente

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum